Pierwsza wizyta u lekarza psychiatry różni się od kolejnych wizyt i ma ogromne znaczenie dla postawienia właściwej diagnozy i zaproponowania właściwego leczenia.
Dlaczego pierwsza wizyta u psychiatry trwa dłużej niż kolejna?
Na pierwszej wizycie lekarz psychiatra zada Ci sporo pytań – informacje uzyskane w ten sposób nazywają się wywiadem chorobowym lub anamnezą. Im dokładniej zebrany wywiad i im bardziej szczere odpowiedzi, tym właściwiej psychiatra jest w stanie stwierdzić co Ci dolega.
Na pierwszej wizycie psychiatra zaplanuje także dodatkowe badania psychologiczne lub inne, jeśli będzie ich potrzebował do postawienia diagnozy oraz zaplanuje podstawowy schemat leczenia farmakologicznego, jeśli uzna, że leki będą w stanie pomóc w Twoich dolegliwościach.
Jakich pytań spodziewać się na pierwszej wizycie u psychiatry?
Niektóre pytania są przy zbieraniu wywiadu standardowe i psychiatra zadaje je każdemu pacjentowi .
Na pewno psychiatra będzie chciał zapytać Cię o Twoją obecną sytuację życiową (czy jesteś w związku, co robisz w życiu). Będzie chciał wiedzieć czy na coś chorujesz, albo chorowałeś/aś w przeszłości . Zapyta o dotychczasowe leczenie somatyczne (czyli leczenie wszystkich chorób i zaburzeń niepsychicznych) i leczenie psychiatryczne. Zapyta o używki jakie stosujesz. Zapyta też o dolegliwości, które spowodowały, że zgłosiłeś /aś się na wizytę.
Jak przygotować się do pierwszej wizyty?
Do wizyty u psychiatry nie potrzebujesz specjalnego przygotowania mentalnego. Dobrze by było, gdybyś zabrał ze sobą na pierwszą wizytę dokumentację medyczną z dotychczasowego leczenia, szczególnie gdy leczyłeś/aś się już kiedyś u psychiatry, psychologa lub neurologa. Najczęściej wystarczą karty informacyjne (wypisy) ze szpitali i zaświadczenia lekarskie oraz wszelkie wyniki badania głowy – tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, elektroencefalografia (EEG). Jeżeli ktoś z rodziny zasugerował Ci wizytę u psychiatry, dobrze by było żeby zgłosił się wraz z Tobą, by przekazać psychiatrze co go zaniepokoiło w Twoim zachowaniu.